Dawne tańce i melodie

W programie zaprezentowanych zostanie 20 różnych, krótkich utworów tanecznych. W towarzyszącej prelekcji przedstawiona zostanie krótka historia tańca. Uwagę zwrócimy nie na ruchy tancerzy, ale na różne nastroje oraz rodzaje charakterystycznych rytmów. Utwory zostały ułożone chronologicznie, to znaczy, że zaczniemy od średniowiecznego Saltarello, poprzez dwa tańce renesansowe, Pawaqnę i Galliardę dojdziemy do suity barokowej. Tu zabrzmią Allemande, Courante, Sarabanda, Gigue i Menuet. Teraz miejsce zajmą cztery polskie tańce ludowe, Krakowiak, Mazur (mazurek), Kujawiak i Oberek. Inne nacje reprezentowane będą przez taniec bułgarski, węgierski, norweski, hiszpański. Następnie zagramy popularne już w następnej epoce Walca i Czardasza, których charakterystyczne rytmy zaprezentowane zostaną w ich artystycznych opracowaniach. Na końcu zabrzmi Cha-cha i Tango, Charleston i kilka różnych tańców z Ameryki Południowej (salsa).
Wspomniane zostaną tańce tak szczególne, że każdy nosi inny tytuł: Czajkowskiego - Taniec Wróżki Cukrowej, de Falli - Taniec Ognia, Saint-Saensa - Taniec szkieletów (Dance macabre), Chaczaturiana - Taniec z szablami.
___
Większość zaprezentowanych utworów to będą artystyczne opracowania tańców, które mają ludową proweniencję. Niektóre z nich powstały współcześnie, ale dobrze oddają specyficzne cechy.
Tak się szczęśliwie i przypadkowo zarazem złożyło, że dwa dni po naszym koncercie, pojutrze, będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Tańca. Ustanowiony został ponad czterdzieści lat temu (1982) przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Wybrano 29 kwietnia - na pamiątkę dnia chrztu Jeana Noverre, który w okresie Baroku stworzył widowisko baletowe. To co wtedy wymyślił i wcielił w życie Noverre zyskało powodzenie w całej Europie i jako spektakl taneczny trwa do dzisiaj.

___

Wystąpi Trio Badinerie w składzie:
- Agnieszka Cypryk / skrzypce
- Marek Toporowski / organy, klawesyn
- Ryszard Borowski / flet

 

Kanie | Piłsudskiego 55 | 27 kwietnia | 18:00

WSTĘP WOLNY!

Powrót